Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
ODPRTJE: 20. 12. 2024 ob 12. uri, Pokrajinski muzej Koper, Zbirka novejše zgodovine
Avtorici razstave: Tina Novak Pucer, Tanja Jakomin Kocjančič
Občasna razstava ŽENSKE DELOVNE MIGRACIJE: od služkinje do izobraženke iz cikla Vidne/nevidne ženske, katerega namen je predstavitev različnih ženskih vlog v preteklosti, predstavlja čezmejne dnevne delovne migracije žensk iz slovenske Istre v Italijo, zlasti v Trst, ki je že na na prelomu 19. v 20. stoletje za ženske iz Istre pomenil kraj delovnih priložnosti. Poleg trgovanja s kmetijskimi pridelki, so Istranke pri mestnih družinah opravljale gospodinjska in druga dela. Delovne migrantke so večinoma opravljale dela, ki jih uvrščamo na presečišče javne in zasebne sfere in so bile pretežno prepuščene dobri volji delodajalcev, s katerimi pa niso sklepale niti pogodb niti delovnih razmerij.
Dnevne delovne migracije predstavljajo pomemben čezmejni pretok prebivalstva in puščajo na obeh straneh meje raznovrstne posledice: gospodarske, demografske, prostorske, kulturne, pa tudi sledi na jezikovno-etničnem področju, v načinu življenja in vrednotah. Obsegajo najrazličnejše vrste poklicev, storitev in uslug.
Najpomembnejša vala delovnih migracij iz Istre v Trst sta bila po drugi svetovni vojni in v obdobju gospodarske recesije po letu 1991. Po letu 2000 pa je poleg ženskih delovnih migracij v Italijo na področju gospodinjskih del in skrbstvenega dela mogoče opaziti nove pojavne oblike, in sicer delovne migracije univerzitetnih izobraženk in t. i. pretok strokovnjakov v obe smeri (iz slovenske Istre v Italijo in obratno) ter razširitev ponudbe del. Govorimo o povečani prostorski mobilnosti prebivalstva, predvsem bolj izobraženega, kvalificiranega in ambicioznega, ki mu prost evropski trg predstavlja izziv in priložnost za nabiranje izkušenj ter uveljavljanje. Statistični viri za tovrstno proučevanje so skromni, saj statistika čezmejnih tokov vodi evidenco za celoten pretok oseb, blaga in vozil, ne pa evidence o namenu čezmejnih potovanj.
Razstava temelji na strokovni literaturi in terenski raziskavi, ki je bila izpeljana leta 2024 v slovenski Istri in vključuje intervjuje z dnevnimi delovnimi migrantkami ter ponuja vpogled v okvirno stanje ženskih dnevnih delovnih migracij izbranega območja.
Razstava bo na ogled do 10. februarja 2025. Vstop prost.
Informacije: Tina Novak Pucer, tina.novak@pokrajinskimuzejkoper.si