Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Mario Benkoč, po izobrazbi univerzitetni diplomirani pravnik, pravi, da je v njegovem življenju polno majhnih in velikih dejanj, takih, ki skušajo pomagati bližnjemu ali pa širši skupnosti, naravi, vsemu življenju. Je človek, ki stremi k rešitvam, ki so dobre za družbo oz. naslavljajo in rešujejo družbene izzive.
Želja po prispevanju širši družbi se ni zgodila z danes na jutri in prostovoljsko delo je močno določilo prosti čas. Že v mladosti se je vključeval v delo gasilskega društva v domačem kraju, postal je najmlajši predsednik društva v Posavju. V študentskih letih ga študij prava ni ustavil pri prostovoljskih aktivnostih na področju vključevanja in družbene aktivacije mladih (tudi organizacije večjih prireditev).
Ko se je preselil v Brkine, je te kraje vzljubil ter želel prispevati k dobrobiti ljudi in prostora. S prijatelji je v letih 2014 in 2015 ustanovili dva zavoda (Zavod Sopotniki in Zavod Dobra pot), v katerih je bil član sveta in prostovoljec. S svojim znanjem prava je želel pomagati najranljivejšim v Občini Divača in tako je dve leti in pol pomagal z brezplačnim pravnim svetovanjem. Nadalje je postal prostovoljec v odboru za varstvo narave Biosfernega območja Kras in reke Reke. Opravljal pa je tudi delo prostovoljnega nadzornika (varstvo narave) na območju Parka Škocjanske jame. Leta 2019 je bil s strani Javnega zavoda park Škocjanske jame predlagan in nato izbran za slovenskega predstavnika mladih iz biosfernih območij na Mednarodnem mladinskem srečanju na Kitajskem, ki je bilo organizirano v luči prihajajočega sprejema nove strategije za biotsko raznovrstnost (Post-2020 Global Biodiversity Framework) v sklopu Konvencije o biološki raznovrstnosti (Organizacija Združenih Narodov). Na Kitajskem so ustanovili neformalno Mrežo mladih biosfernih območij UNESCO (MAB Youth Network). Imenovan je bil za koordinatorja Evropske mreže mladih (EuroMAB Youth Network).
Ko mu čas dopušča, rad raziskuje podzemni svet, ki je v našem prostoru bogat in pester, pogosto neraziskan in zato predmet zanimanja vseh tistih, ki ga želijo odkriti. Zelo rad predaja znanje jamarstva naprej mlajšim generacijam.
Izredno je aktiven tudi na področju civilnodružbenega aktivizma. V zadnjih treh letih je bil član Civilne iniciative Brkini in Civilne iniciative za zaščito Senožeških Brd. Tri leta je vodil Civilno iniciativo Ohranimo Brkine. S slednjo mu je v sodelovanju z ekipo uspelo ustaviti in preprečiti postopek državnega prostorskega načrta za zajezitev dveh pomembnih pritokov Reke - Suhorce in Padeža.
Bil je tudi član nadzornega odbora Občine Divača in podpredsednik Krajevne skupnosti Barka.
Vmes je bil zaposlen v kulturno izobraževalnem društvu PiNA, kjer je bil vodja evropskih projektov, med drugim je vodil Europe Direct točko. Postal je ambasador Evropske državljanske pobude. Na tem delovnem mestu je, kot pravi, pridobil ogromno znanja in izkušenj, sodeloval je tudi pri enem izmed največjih participativnih procesov na področju urejanja prostora (Narišimo obalo).
V delovanje Občine Divača prinaša svež veter, njegova vizija pa je Občino Divača popeljati med najbolj prodorne občine v Sloveniji.
Za glavne programske usmeritve si je zadal naslednje naloge:
“Zaveze jemljem nadvse resno. Zame niso le obljube, ampak pot trdega in predanega dela - ZA LJUDI.”
(Mario Benkoč)