Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Tema letošnjega mednarodnega dneva mladih je preoblikovanje »prehranskih sistemov: inovacije mladih za zdravje ljudi in planeta«, s katero želijo Združeni narodi poudariti, da uspehi globalnih prizadevanj in cilji Agende 2030 ne bodo doseženi brez smiselnega sodelovanja mladih in z mladimi.
Urad RS za mladino, kot predsedujoči za področje mladine v času predsedovanja Slovenije Svetu EU, v ospredje postavlja državljanske prostore za mlade, v katerih imajo mladi pravico do svobode združevanja, izražanja, mirnega zbiranja in v katerih so jim zagotovljene vse človekove pravice. Namen je jasen: omogočiti mladim večjo stopnjo soudeležbe in vključevanja v procese odločanja ter prostore, ki podpirajo aktivno državljanstvo mladih. Tudi Agenda za trajnostni razvoj 2030 izpostavlja nujnost obravnave trenutno najbolj vročih tem za mlade, vključno z zmanjšanjem revščine, socialne vključenosti, skrbi za zdravje ter ohranjanje biotske raznovrstnosti ter blažitve podnebnih sprememb.
Na Uradu RS za mladino med vprašanja in prednostne naloge, ki jih je treba v letu 2021 v zvezi z mladimi še posebej izpostavili, uvrščajo vpliv pandemije COVID-19 na mlado populacijo, zlasti v povezavi z njenim vplivom na zdravje in socialni položaj mladih. V Sloveniji so se že v prvih mesecih epidemije mladi, še posebej pa predstavniki mladinskih organizacij, izkazali kot vzorni posamezniki in skupine. Pomagali so povsod, kjer so lahko. Vzpostavile pa so se tudi številne nove oblike digitalnega mladinskega dela in pomoči mladim prek interneta, ki so se izkazale kot izredno uporabne in pomembne, saj so na ta način rešili marsikatero težavno situacijo mladostnikov. Mladi so v času epidemije pokazali in dokazali, da so aktivni državljani, ki se odzivajo, sodelujejo in celo odločajo.
Tudi v naši občini mladi vedno bolj želijo aktivno sodelovati pri sooblikovanju lokalnega okolja, kar je zagotovo dobra pot za skupni javni dobro. Vsi skupaj želimo še več tvornega sodelovanja in aktivnosti, saj je le to pravi način za kvalitetno sobivanje v skupnosti. Čeprav se vse želje in pobude vedno ne morejo udejanjiti, obstaja pot dialoga, ki lahko pripelje do skupnih ciljev.