V zaključevanju je projekt Zagotavljanje primerne rabe kraških travišč in ostenij za ohranjanje izbranih habitatnih tipov in vrst na območju Nature 2000 "Kras" - za Kras, ki traja od 1.9.2017 – 31.12.2022, katerega partnerji so poleg občine Divača še:
- Park Škocjanske jame, Slovenija, Škocjan 2, Divača - kot vodilni partner,
- Zavod RS za varstvo narave, Tobačna ulica 5, Ljubljana,
- Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije, Tržaška cesta 2, Ljubljana,
- Elektro Primorska d.d., Erjavčeva 22, Nova Gorica in
- Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica, Kromberk, Pri Hrastu 18, Nova Gorica.
Glavni cilj projekta je izboljšanje izbranih ogroženih in varovanih vrst in habitatnih tipov. V okviru projekta tako poteka več aktivnosti, občina Divača kot partner projekta sodeluje pri izgradnji kanalizacijskega omrežja v vaseh Betanja, Matavun in Škocjan, katerega večji del investicije sofinancira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.
V sklopu projekta se tudi izvajajo aktivnosti v Divaški jami, katerega cilj je izboljšanje stanja ogrožene in varovane vrste jamskega hrošča drobnovratnika, katere nosilec je partner projekta Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (v nadaljevanju ZRSVN), OE Nova Gorica. V okviru projekta so se osredotočili na sanacijo poti v drugem, spodnjem delu jame. Glavni cilj projekta je odstranitev leša s poti in kapnikov in sanacija poti.
Dela v Divaški jami so bila razdeljena na dva sklopa, ki ju je vodil in koordiniral ZRSVN: čiščenje jame in vsakodnevni nadzor izvajanja del je vodilo Jamarsko društvo Gregor Žiberna iz Divače, gradbena dela pa je izvajal izbran zunanji izvajalec.
Z deli so v jami začeli člani Jamarskega društva Gregor Žiberna iz Divače, ki so v letih 2018 in 2019 odstranjevali iz jame debelejše sloje pepela. Delo je potekalo ročno, s strganjem in pometanjem. Odstranjen pepel so sproti odlagali v vreče. Skupaj so očistili skoraj 500 m poti, pri tem pa se je nabralo kar za 1000 vreč ali 30 ton leša. Tako so količine močno presegle v projektu predvideno količino (16,6 ton).
Vreče so nato na hrbtih odnesli v vhodno dvorano. Vsaka vreča je v povprečju tehtala 30 kg! Od tam so jih v letu 2021 s tovornim dvigalom dvignili do vhoda v jamo in s samokolnicami do začasne deponije v bližino dovozne ceste.
V letih 2021 in 2022 so izvajali spiranje delov poti in okolice poti. Spiranje je potekalo z vodo, z visokotlačnim čistilnikom. Dela so se nekoliko zavlekla tudi zaradi epidemije COVID-19, ki je v daljšem obdobju onemogočila izvajanje del.
Z deli so izvajalci zaključili v roku, 15. 10. 2022. Po tem datumu dela v jami niso več dovoljena zaradi zimovanja netopirjev. 25. 10. 2022 pa je bil izveden prevzem del. 22. 11. 2022 pa je potekala otvoritev očiščenih obnovljenih poti v Divaški jami.