Včerajšnji sončen dan je bil ravno pravšnji za prelep rožnati dogodek.
V sklopu rožnatega oktobra smo v sodelovanju z Europa Donna - Obala in Kras posadili rožnato drevo, japonsko češnjo, nasproti spomenika DAN PREJ ob vstopu v Divačo. Vse zbrane sta pozdravili županja Alenka Štrucl Dovgan in vodja podružnice Europa Donna Obala in Kras Darja Rojec. Govornici sta izpostavili pomen samopregledovanja za zgodnje odkrivanje raka dojk, torej preventivno ravnanje glede bolezni, na to, da je zdravje naše največje bogastvo in da ga moramo varovati.
Dogodek je povezovala Orijana Gombač, na harmoniko pa nam je zaigral Rok Gombač.
Dobro in lepo je bilo posaditi in zaliti rožnato drevo. Vedno znova nas japonska češnja spominjala kot simbol novega življenja na vse tiste, ki so boj z boleznijo dobili in ohranjalo spomin na vse, ki so ga izgubili. Drevo bo rastlo in obrodilo sadove ter bo med vse nas prinašalo veliko radosti in življenja ter nas opominjalo, da je življenje naše največje darilo.
Po sajenju smo se odpravili do preddverja Občine, kjer smo v sodelovanju z grafično skupino ma3ca, ki deluje v okviru Andragoškega društva Morje Izola, otvorili razstavo grafik na temo ženske z naslovom "V rožnatem". Avtorice grafik so Barbara Cassermann, Krisztina Doltar in Irena Lorget Lipovec. Grafike so nastale za namen praznovanja obletnice Europa Donna Obala in Kras oz. obeležitve pete obletnice delovanja društva v Istri. Med grafikami lahko zasledimo najrazličnejše motive iz življenja ženske, ki se sooča in bori z boleznijo. Med nas motivika prinaša pomembno spoorčilo, da naj ženska nikoli ne obupa, da je potrebno venomer živeti naprej in sprejeti samo sabe, a da je na tej poti potreben tudi medčloveški odnos, podpora in pomoč. Na ta način je lahko ženska še močnejša.
Dogodku se je pridružila tudi glasbena skupina Stare strune in skupaj smo zapeli nekaj slovenskih pesmi, kar je ustvarilo prijetno in veselo vzdušje med udeleženci.
Najlepša hvala vsem, ki ste skupaj z nami soustvarjali dogodke v rožnatem oktobru v letu 2023. Zdravje je naše največje bogastvo, naj nikoli ne pozabimo na to, skrbimo zase in drug za drugega. Tako nam bo vsem lepše in boljše - in ta svet se bo, prav na ta način, odel v rožnato, nežen in mehak bo kot je ta barva.
Europa Donna Slovenija (Obala in Kras)
Hortikultura - Robert Rogič
Kosovelova knjižnica Sežana - enota Divača
VDC Koper - enota Divača
Dom na Krasu - SS Divača
CUEV Strunjan - enota Divača