V tem mesecu poteka nacionalna preventivna akcija "Alkohol" za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu, ki jo koordinira
Agencija za varnost prometa. Policisti bodo v mesecu, ki ga tradicionalno zaznamuje vrsta praznovanj, poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov. Preverjali bodo vsebnost alkohola v izdihanem zraku in izvajali preizkuse s sredstvi za hitro ugotavljanje prisotnosti drog v organizmu.
𝗩𝘀𝗲 𝗼𝗯𝗰̌𝗮𝗻𝗲 𝗽𝗼𝘇𝗶𝘃𝗮𝗺𝗼 𝗸 𝗼𝗱𝗴𝗼𝘃𝗼𝗿𝗻𝗶 𝘃𝗼𝘇̌𝗻𝗷𝗶. 𝗭̌𝗲 𝗽𝗿𝘃𝗶 𝗽𝗼𝗽𝗶𝘁 𝗸𝗼𝘇𝗮𝗿𝗲𝗰 𝗮𝗹𝗸𝗼𝗵𝗼𝗹𝗻𝗲 𝗽𝗶𝗷𝗮𝗰̌𝗲 𝗻𝗮𝗺𝗿𝗲𝗰̌ 𝘃𝗽𝗹𝗶𝘃𝗮 𝗻𝗮 𝘇𝗺𝗼𝘇̌𝗻𝗼𝘀𝘁 𝗽𝗿𝗲𝘀𝗼𝗷𝗲 𝗶𝗻 𝗿𝗲𝗮𝗸𝗰𝗶𝗷𝘀𝗸𝗶 𝗰̌𝗮𝘀 𝘃𝗼𝘇𝗻𝗶𝗸𝗮.
𝗖̌𝗲 𝘀𝗲 𝗼𝗱𝗽𝗿𝗮𝘃𝗹𝗷𝗮𝘁𝗲 𝗻𝗮 𝗱𝗼𝗴𝗼𝗱𝗲𝗸, 𝗸𝗷𝗲𝗿 𝗷𝗲 𝘃𝗲𝗿𝗷𝗲𝘁𝗻𝗼𝘀𝘁, 𝗱𝗮 𝗯𝗼𝘀𝘁𝗲 𝘂𝘇̌𝗶𝘃𝗮𝗹𝗶 𝗮𝗹𝗸𝗼𝗵𝗼𝗹, 𝘃𝗻𝗮𝗽𝗿𝗲𝗷 𝗻𝗮𝗰̌𝗿𝘁𝘂𝗷𝘁𝗲, 𝗸𝗮𝗸𝗼 𝗯𝗼𝘀𝘁𝗲 𝘃𝗮𝗿𝗻𝗼 𝗽𝗿𝗶𝘀̌𝗹𝗶 𝗱𝗼𝗺𝗼𝘃. 𝗩 𝗽𝗿𝗮𝘇𝗻𝗶𝗰̌𝗻𝗲𝗺 𝗰̌𝗮𝘀𝘂 𝗯𝗼𝗱𝗶𝘁𝗲 𝗼𝗱𝗴𝗼𝘃𝗼𝗿𝗻𝗶 𝗶𝗻 𝘀𝗲 𝘂𝗱𝗲𝗹𝗲𝘇̌𝗯𝗶 𝘃 𝗽𝗿𝗼𝗺𝗲𝘁𝘂 𝗽𝗼𝗱 𝘃𝗽𝗹𝗶𝘃𝗼𝗺 𝗮𝗹𝗸𝗼𝗵𝗼𝗹𝗮 𝗶𝗻 𝗱𝗿𝗼𝗴 𝗼𝗱𝗽𝗼𝘃𝗲𝗷𝘁𝗲.
Do konca letošnjega novembra beležimo 1.335 prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci v prometu. To pomeni 7,7 % manj prometnih nesreč, kot v enakem obdobju lani, ko je bilo teh prometnih nesreč 1.447.
V teh nesrečah je življenje izgubilo 17 oseb, enako kot lani. Glede na izhodiščno leto 2019, ko je na cestah umrlo 31 ljudi in je bilo tudi izhodiščno leto za namene priprave nove resolucije, beležimo zmanjšanje obsega smrtnih nesreč za kar 45 odstotkov.
Pri poškodbah beležimo za 12 % manj hudo poškodovanih. Letos 110, lani 125 in za 7,1 % manj lažje poškodovanih, letos 525, lani 565. Petletno povprečje prav tako kaže trend upada telesnih poškodb.
Vse to je mogoče pripisati večjemu obsegu nadzora s strani Policije kot tudi stalnemu ozaveščanju Agencije in partnerjev o visokih tveganjih, ki jih alkohol prinaša na ceste. Vsako leto Agencija izvede tri nacionalne preventivne akcije, poleg tega pa še vrsto drugih dogodkov čez celotno leto. Poleg tega skozi delavnice »Vozimo pametno« mlade v okviru srednješolskega izobraževanja učimo o škodljivih posledicah alkohola v prometu.
Povprečna stopnja alkoholiziranosti v vseh prometnih nesrečah je letos do konca novembra znašala 1.38 promila, lani pa 1.44 promila, v smrtnih prometnih nesrečah 1.20 promila, lani 1.17 promila. Najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola so v starostnih skupinah 25 do 34 in 35 do 44 let, glede na vrsto udeležbe pa je največ povzročiteljev med vozniki osebnih vozil.
Zelo zaskrbljujoče dejstvo je, da so najmlajši alkoholizirani povzročitelji prometnih nesreč, stari od 15 do 17 let, letos povzročili za tretjino več prometnih nesreč kot v prvih enajstih mesecih lanskega leta. Ob tem dejstvu ponovno opozarjamo, da se odnos do alkohola in drog začne oblikovati v družini. Odgovornost odraslih in zgled, ki ga postavimo, sta pri tem ključna.
Stanje prometne varnost je na današnji dan boljše kot v enakem obdobju preteklih dveh let tako na področju najtežjih posledic prometnih nesreč, kot tudi pri lažjih telesnih poškodbah.
Ozavestiti moramo, da varne meje pitja alkohola ni. Agencija za varnost prometa poudarja, da alkohol in droge niso »krivi« za prometno nesrečo. Polno odgovornost nosi človek, ki se alkoholiziran ali pod vplivom drog poda v promet, za volan motornega vozila, krmilo motorja, kolesa, e-skiroja in nesrečo povzroči. Tedaj ni več poti nazaj, prepozno je za obžalovanja in potrebno se je soočiti s posledicami, ki so prevečkrat nepopravljive.
Polagamo na srce vsem, v želji, da prazniki minejo brez novih žrtev na cestah, naj v prazničnem decembru ne bodo vzrok za prižig intervencijskih luči, naj svetijo le praznične.
Odgovornost nosimo vsi in s tem zavedanjem pričarajmo lepe in varne praznike sebi in drugim!