Naša občina je imela sredi leta 2022 približno 4.410 prebivalcev - približno 2.310 moških in 2.100 žensk - po podatkih Statističnega urada Slovenije.
A to so le demografski podatki. Za 2.100 ženskami se skrivajo nevidne zgodbe, življenjske izkušnje, kruta spoznanja, trde poti.
Dejstvo je, da sta imeli dve polovici naše lokalne skupnosti zagotovo in neizpodbitno različne možnosti pri uresničevanju svojih sanj, različne pravice in drugačno spoštovanje družbe in vse to je botrovalo, navkljub talentom, navkljub trdemu delu in trudu žensk, do drugačnih poti in drugačnih zgodb.
V letu 2007 je bila pri Založbi Tuma in Slovenski akademiji znanosti in umetnosti izdana knjiga Pozabljena polovica*. Na skoraj šeststo straneh so zbrane pozabljene zgodbe, portretov žensk 19. in 20. stoletja, ki so pomembno sooblikovale slovensko družbo, sistem in skupnost. O njih vemo premalo. O tem, kaj vse so premostile, da so postale zdravnice, znanstvenice, o zgodbah učiteljic, ki niso smele imeti svojih otrok in tako naprej je zbrano v črkah, stavkih, besedilih te knjige. Obvezno branje za vsakogar, za deklice, dekleta in ženske, za dečke, fante in moške. V znanju je moč, znanje pa se skriva v knjigah. V širjenju obzorij bomo našli pot do razumevanja in do oblikovanja novih vedenjskih vzorcev, ki bodo tlakovali enakopravne poti za ženske. Da bodo lahko uresničevale svoje sanje in da jim bo dovoljeno soustvarjati svet, v katerem ima vsak svoje mesto. Svet miru.
Morda bomo imeli potem v Divači le kakšno ulico, poimenovano po Iti Rini, morda bomo imeli celo kulturni center, poimenovan po Iti Rini. Po ženski. In se bo s tem strinjala celotna skupnost, kajti nezmernega pomena je, da kažemo zgled za prihodnost.
Ob mednarodnem dnevu žensk Občina Divača čestita vsem deklicam, dekletom in ženskam in jim želi, da neustrašno uresničujejo, kar jim pripovedujejo sanje ne glede na ovire. Obenem želi celotni družbi, vsem sistemom in podsistemom ter ljudem v njih, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da ženske ne bodo pozabljena polovica, prepogosto zlorabljene, ampak enakovreden, enakopraven, nepogrešljiv, spoštovan in cenjen del družbene skupnosti.
*Zbrale in uredile: Alenka Šelih, Milica Antić Gaber, Alenka Puhar, Tanja Rener, Rapa Šuklje in Marta Verginella