Na današnji svetovni dan poezije smo v spominski sobi Ite Rine v Škrateljnovi hiši podpisali pogodbo z izvajalci za izvedbo zgodovinskih raziskav za projekt Muzej prevozništva in tovorništva.
Na javnem razpisu za javno naročilo sta bili uspešni Univerza na Primorskem in Univerza v Novi Gorici.
Zgodovinske raziskave bodo temelj muzejskim vsebinam in bodo narekovale muzejsko postavitev.
Podpisa pogodbe so se poleg županje Alenke Štrucl Dovgan in predstavnikov Občine Divače udeležili tudi odgovorna kustodinja Goriškega muzeja (partner v projektu) Ines Beguš, dekanja Univerze na Primorskem Irena Lazar, predstavnica Univerze v Novi Gorici, profesor Aleksander Panjek z Univerze na Primorskem in Nikita Peresin Meden, raziskovalka.
Županja Alenka Štrucl Dovgan je ob tej priložnosti povedala:
"Pobude, ideje, želje glede obnove mitnice v Senožečah so se vrstile zadnjih štirideset let. Poleg obnove samega objekta se bo preko projekta pokazalo na bogato zgodovino mitnice in samega kraja Senožeče. Veseli me, da smo danes tukaj, da bomo podpisali pogodbo za zgodovinske raziskave oz. vsebine. Verjamem, da bodo raziskave v naš prostor prinesle tisto pravo vsebino, ki bodo oplemenitile obnovo kulturnega spomenika in mu vrnile preteklo vrednost. Hvala univerzama in vsem, ki so sodelovali pri pripravi prijave. Verjamem, da bomo v tem letu in pol še veliko skupaj in da bomo na koncu vsi veseli, ko bomo Muzej prevozništva in tovorništva otvorili."
Odgovorna kustodinja Ines Beguš iz Goriškega muzeja je povedala:
"Goriški muzej izvaja javno službo v občini Divača. Zelo sem vesela, da bom lahko sodelovala pri tem projektu, ki je po mojem mnenju zelo dobro zastavljen. Ta energija, ki smo jo do sedaj napletli, je zelo dobra. Hvala Občini Divača, ki nas je povabila k temu projektu in hvala Občini Divača, ki skrbi za kulturno dediščino. Verjamem, da bo ta projekt, ko bo končan, ko bo narejen, v ponos prebivalcem in nam izvajalcem. In verjamem, da bo ta kraj, ta prostor in sam muzej prevzel vse, ki ga bodo v prihodnje obiskali."
Dekanja Univerze na Primorskem Irena Lazar je povedala:
"Naša fakulteta deluje na področju kulturne dediščine že polnih dvajset let. Kulturna dediščina je preplet različnih displin, različnih ved, ki se najdejo skupaj v dobro tega, da lahko kulturno dediščino obnavljamo, da lokalni skupnosti pokažemo, da jo je vredno oživljati, na novo uporabljati. Zaradi tega smo ponosni na projekte, preko katerih se znanstveno raziskovalno delo, ki ga opravljamo na fakulteti oz. na Univerzi, na najlepši možni način prenaša v prakso, v aplikativne rezultate. Še posebej v veselje nam je, da lahko pri takih projektih sodelujemo tudi izven Kopra, da pokažemo, da smo del širše skupnosti in v veselje mi bo spremljati napredek tega projekta. Za vas, Občino Divača, pa sem prepričana, da bo pomenil še en lep rezultat, tako kot domačija, v kateri se danes nahajmo, vašega razumevanja dediščine, odnosa do dediščine in vesela sem, da pri tem lahko pomaga tudi naša fakulteta. Verjamem, da bomo tudi po zaključku projekta našli nove vsebine za nadaljnja sodelovanja."
Predstavnica Univerze v Novi Gorici, vodja Raziskovalnega centra za humanistiko, Katja Mihurko je povedala:
"S tem projektom smo odprli novo področje raziskav in zelo sem vesela, da je to področje vpeto v širši prostor. Ta projekt dokazuje, kako pomembno je sodelovanje, kako vsak od nas prinaša vsebine, ki obogatijo in ki na koncu ustvarijo nekaj presežnega, nekaj povsem novega in pomembnega tako za družbo in okolje, kot nenazadnje tudi za nekaj, kar bo lahko spodbudilo nove raziskave. Rada bi se zahvalila celotni ekipi in Univerzi na Primorskem, s katero smo do sedaj lepo sodelovali, kar je dobra popotnica za sam projekt, za katerega sem prepričana, da bo odlično stekel."
Profesor Aleksander Panjek je povedal:
"Rad bi se zahvalil vsem prisotnim, saj brez vas, ki ste tukaj, tega projekta ne bi bilo. Tematika prevozništva in tovorništva kot zgodovinskega pojava je prav gotovo ena izmed najbolj pomembnih značilnosti slovenskega podeželja; za vso Slovenijo ne le za ta prostor. Za slovensko podeželje je značilno, da so se kmetje veliko oz. nadpovprečno ukvarjali z neagrarnimi panogami, ne le s kmetovanjem, in med temi panogami je imela izstopajočo vlogo kmečka trgovina in znotraj nje tovorništvo in prevozništvo. Ne postavljamo le muzeja lokalnega pomena, ampak s tega vidika postavljamo muzej nacionalnega pomena, saj je tema nacionalna. Skozi Senožeče je vodila pot iz Ljubljane proti morju in nazaj. Gre za enega bistvenih členov za poti iz vzhodne Evrope, iz ,adžarskega, avstrijskega prostora, z Balkana in italijanskega prostora ter nazaj.
Projekt pomeni valorizacijo zgodovine in aplikativnosti v razvojne namene. Moja namera je in namen tega muzeja je, da bi postavili propulzivni element razvoja tega kraja. Želimo si, da pri svojem delu čim bolj vključimo prebivalce Senožeč v nastajanje tega projekta, poskrbeli bomo za to, da bodo lahko izrazili svoje mnenje, kaj želijo, kako vidijo ta muzej, kaj naj bo v njem razstavljeno, tako da bo to hkrati tudi muzej zgodovine samega kraja. Taki muzeji in kulturna dediščina so dejavniki identitete v lokalni skupnosti in moja največja nagrada za delo bo, da bi ta muzej pripomogel k nadaljnjemu razvoju tega kraja."
Nikita Peresin Meden, raziskovalka je povedala:
"Osnutek ideje se je razvil leta 2017 in s pomočjo vseh je prišlo do realizacije projekta. Kot bivša krajanka imam strokoven in osebni interes, da se ta muzej postavi in mislim, da je zelo potreben, saj bo postal center, jedro tega kraja."
Hvaležni smo vsem vključenim za delovni zanos in za pripravljenost, da naredimo nekaj lepega ter dobrega za lokalno skupnost.
Veselimo se vsega dela in rezultatov!
***
Naložba je del ukrepa Načrta za okrevanje in odpornost: Trajnostna obnova in oživljanje kulturne dediščine in javne kulturne infrastrukture ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem (C3.K11.ID).
Namera občine Divača je, da prenovi stavbe na območju stare mitnice v Senožečah. Predmet posega so vzhodno krilo objekta s hišno številko Senožeče 34, kotlarjeva hiša in novogradnja sanitarij ter ureditev dvorišča. Namembnost mitnice se bo spremenila. V prenovljenih ostankih objekta bo urejen Muzej prevozništva in tovorništva. Spremenila se bo tudi namembnost kotlarjeve hiše, v kateri sta predvidena manjši lokal in trgovina z lokalnimi izdelki. Oblikovani bodo novi turistični produkti za krepitev povezovanja kulturne dediščine s turizmom.
Obdobje izvajanja projekta: 03/22 - 12/25
Skupna vrednost projekta: 2.910.250,23 EUR
EU sofinanciranje projekta: 1.556.028,82 EUR (Ministrstvo za kulturo)