Sončna majska sobota je napovedovala svečan dan.
Začetek slovesnosti je zaznamoval že tradicionalni in nadvse navdihujoč prihod pohodnikov po partizanski poti na Kozjane iz vremsko-ribniške smeri, iz doline Suhorce. V vasi so se pridružili zbranim borcem na prizorišču, praporščakom, vojnim veteranom osamosvojitvene vojne za Slovenijo, predstavnikom Društva Sever in vsem domačinom ter gostom, ki cenijo dogodke druge svetovne vojne, boja za mir, pravičnost in svobodo. V vetru, ki je tistega dne jadral čez Kozjane, so zaplapolale trobojnice!
Predstavniki Slovenske vojske so, tako kot vsako leto, počastili spomin zgodovine s častno stražo pri spomeniku padlim borcem.
Slovesnost so oblikovali domači kulturniki: Pihalni orkester Divača, Mešani pevski zbor Divača, Mešani pevski zbor Senožeče, učenke in učenci ter učiteljice in učitelj Osnovne šole Divača, podružnične šole Vreme in glasbenica Marjetka Popovski.
Zbrane je s pozdravnim nagovorom nagovorila županja občine Divača Alenka Štrucl Dovgan.
Slavnostni govornik je bil Marij Čuk, slovenski pisatelj in pesnik.
Spominsko slovesnost je povezovala Tjaša Trampuž.
Naj izrečeno in pokazano v dostojnem spominu na krute ter krvave dogodke preteklosti vedno znova žulji človeka, da si bo prizadeval k miru, spravi, sočutju, pravičnosti in humanizmu na vseh področjih življenja. Na ta način prihodnost ne bo negotova, ampak jo bo preveval, vedno znova in znova, up na najboljši jutri.