Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
V novembru 2023 je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo objavilo javni razpis za sofinanciranje izdelave Občinske celostne prometne strategije (OCPS) prek kohezijskih sredstev. Občine Sežana, Hrpelje-Kozina, Divača, Komen in Miren-Kostanjevica so pripravile in uspešno oddale skupno vlogo za pripravo novih OCPS.
Občine: Sežana, Divača, Hrpelje-Kozina, Komen in Miren-Kostanjevica želijo z občinsko celostno prometno strategijo (OCPS) začrtati novo smer načrtovanja prometa v navedenih občinah, pri čemer želijo v ospredje postaviti ljudi in kakovost bivanja za naše zanamce.
Z OCPS želijo občine prispevati k izdelavi temeljnega strateškega dokumenta, ki bo prvič v zgodovini omogočal medobčinsko strateško načrtovanje skupnih ukrepov za izboljšanje trajnostne mobilnosti. V sodelujočih občinah je nujna izboljšava javnega prevoza, ki ga skorajda ni.
Z občani bo potrebno izvajati številne ukrepe za ozaveščanje o trajnostnih načelih obnašanja, za izboljšavo stanja v teh okoljih. Poskrbeti bo potrebno za kakovostno dostopnosti in medsebojno trajnostno povezanost za vse prebivalce in obiskovalce občin. Pri tem si bodo Občine prizadevale zagotavljati boljšo prometno varnost za vse udeležence v prometu. Le to pa bodo zagotovile z zagotavljanjem trajnostne mobilnosti, ki vključuje varno hojo (pločniki in peš poti), kolesarjenje (izgradnja lokalnih in (čez) regionalnih kolesarskih poti), izboljšava javnega potniškega prometa (možnost trajnostnega reševanja javnega prevoza kot je npr. nadaljevanje pilotnega projekta Prevozov na zahtevo –toyotago aplikacija, vzpostavljanje intermodalnih javnih linij na območju sodelujočih občin) in alternativne oblike mobilnosti, kot so storitve sopotništva namenjenega tako starejšim prebivalcem, kot tudi vsem drugim ciljnim skupinam. Pri tem je potrebno dati poudarek na varnosti najbolj ranljivih udeležencev v cestnem prometu (otroci, invalidi, starejši in slabotni), podpirati zeleno gospodarstvo (vzpostavljanje električnih polnilnic za avtomobile, kolesa in druga električna vozila), izboljšati življenjski prostor in zmanjšati negativne vplive na zdravje z bolj zdravimi potovalnimi navadami, spodbujati trajnostni turizem s povečevanjem privlačnosti občine z dobro dostopnostjo turističnih destinacij ter navsezadnje zagotoviti bolj enakopravno obravnavo vseh prevoznih načinov in udeležencev v prometu ter uravnoteženost prometnih investicij in ukrepov. Temeljne cilje želimo doseči z aktivnejšim vključevanjem javnosti v proces načrtovanja prometnega sistema v sodelujočih občinah ter trajnostno in nenazadnje bolj smotrno porabo občinskega proračuna.
Boljše upravljanje prometnega sistema namreč pomeni znižanje stroškov vzdrževanja in razvoja prometnih infrastruktur.