Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Pritličen objekt, površine 260 m2, bo obsegal sanitarije in tuše za potrebe obiskovalcev jame, prostor za prodajo kart in spominkov, tehnične prostore za jamarje in večnamensko dvorano za namene delavnic, predavanj in digitalni ogled jame ter dva povsem nova turistična produkta za razvoj turizma območja. Ob objektu bodo urejeni dostopna pot in parkirišča, polnilnica za e-kolesa in igrala za otroke.
Na dogodku so projekt z veseljem pozdravili županja Alenka Štrucl Dovgan, podžupan Mario Benkoč, predstavnik družbe GEOIT d.o.o. Sandi Ostanek in predsednik jamarskega društva Gregor Žiberna Borut Lozej.
Ob podpisu pogodbe je županja Alenka Štrucl Dovgan poudarila pomembnost zagotavljanja vse potrebne turistične infrastrukture za realizacijo vizije razvoja občine na področju turističnega razvoja. Poudarila je, da je pomembno, da obiskovalce, ki pridejo do Škocjanskih jam in si teh zaradi omejenega števila obiska ne morejo ogledati, preusmerimo na druge lokacije, da obiskovalce v naši občini zadržimo čim dlje časa, pri čemer je Divaška jama izjemna in čudovita alternativa. Dejala je, da je občina Divača bogata v svoji naravni in kulturni dediščini, nenazadnje je občina dom UNESCO-ve svetovne dediščine, ter da verjame, da se bo turizem prav tu še intenzivneje razvijal ter sčasoma postal ena najpomembnejših gospodarskih panog v regiji.
Skrbnik projekta na Občini Divača in hkrati glavni pobudnik projekta, v sodelovanju z domačim jamarskim društvom Gregorja Žiberne, Divača, podžupan Mario Benkoč je izpostavil pomembnost tega projekta za uresničevanje vizije trajnostnega, butičnega in doživljajskega turizma na območju občine Divača ter povezovanja s krovno destinacijo Visit Kras. Povedal je, da bo s tem projektom turistična destinacija Divaška jama nadgrajena v 5-zvezdično doživetje ter napovedal, da si bodo na Občini prizadevali, da bodo temu projektu postopoma sledile ureditve še nekaterih drugih turističnih destinacij v občini. Poudaril je pomen podpore občine in države razvoju lokalnih nevladnih organizacij. Na ta način, namreč, projekti, ki so v širšem interesu, izidejo iz pobud ljudi, občanov, katerih dom je ta prostor ter s tem v sebi nosijo dodano vrednost, moč pravih dejanj in vizijo uspeha. Taki projekti podprejo nenazadnje tudi ponudnike turističnih storitev, kar pa posledično pomeni hitrejši, a še vedno vzdržen razvoj občine. Povedal je, da se zelo veseli novega objekta tudi z naravovarstvenega vidika, saj gre za sodoben, trajnosten oz. sonaraven tip gradnje.
Nad projektom pa so navdušeni tudi v podjetju Geoit iz Kopra, pri čemer pravijo, da bodo projekt izvedli v predpisanih rokih in strokovno ter kakovostno.
Borut Lozej, predsednik domačega jamarskega društva se je iskreno zahvalil Občini Divača za posluh in vztrajnost pri iskanju rešitve, da Divaška jama postane celostna turistična destinacija.
Pri gradnji se bo upoštevalo trajnostne materiale, s poudarkom na lesu. Objekt je zasnovan v čim večji meri kot samooskrben. Ogrevanje in hlajenje objekta je predvideno s sončno elektrarno in toplotno črpalko. Objekt ni priklopljen na javno elektro omrežje. Predvidena je vgraditev zbiralnika kapnice. Objekt bo priključen na malo čistilno napravo. Za spodbujanje trajnostne mobilnosti bo v sklopu parkirišča nameščena polnilnica za e - kolesa. Pri gradnji se bo skrbelo za ohranjanje biotske raznovrstnosti - parkirne površine se bodo utrdile z mrežami s polnilom iz humusa, dostopna pot se bo uredila z betonskimi elementi, položenimi v travo, da se v čim večji meri ohranja zelene površine. Predvidena je tudi zasaditev novih dreves (avtohtone sorte). Predvideno je tudi ohranjanje mejnih suhih zidov, ki so pomemben habitat.
Projekt obsega tudi digitalizacijo (nadgradnjo spletne strani, multimedijsko opremo za prezentiranje filmov lokalnih ponudnikov in deležnikov), razvoj produktov (dva nova produkta, od katerih bo eno 5-zvezdično doživetje) ter povečanje ponudbe (s pismi o nameri je zagotovljeno sodelovanje drugih deležnikov – vodilnih turističnih točk območja Parka Škocjanske jame in Lipice, gospodarstva, nevladnih organizacij).
Na ta način projekt obravnava funkcionalno zaključeno vzpostavitev objekta in prostora okoli Divaške jame, ki predstavlja pomembno dopolnitev obstoječe turistične infrastrukture v občini ter na turistični destinaciji.
Kras velja za zelo gostoljubno destinacijo, ki daje poudarek majhnim skupinam in ne masovnemu turizmu. Zaradi manjših skupin bo občutek varnosti, individualnosti obiskovalcev bistveno večji.
S 5-zvezdičnim doživetjem ESCAVE – JAMA POBEGA – DIVAŠKA JAMA (prvi turistični produkt), ki bo razvit v sklopu projekta, bomo zadostili še tako zahtevnemu gostu. Escave je produkt, ki bo prilagojen mikrodestinaciji in se bo izvajal neposredno v jami. Jama pobega je prva soba pobega v jami v Sloveniji. Soba pobega je hitro rastoči in svetovni turistični pojav na področju priložnostne prostočasne industrije ali igrivega turizma, ki ustreza imperativu nove izkušnje. To kategorijo aktivnosti imenujemo priložnostne aktivnosti v prostem času, razmeroma kratke aktivnosti, ki notranje nagrajujejo in ne zahtevajo posebnih treningov. Sobe pobega vsebujejo elemente presenečenja, vznemirjenja, negotovosti, napetosti in užitka. Sobe pobega so skupinske igre v živo, kjer igralci odkrivajo namige, rešujejo uganke in izpolnjujejo naloge v eni ali več sobah, običajno da pobegnejo iz sobe v omejenem času. Turistična literatura in družboslovni vidiki dajejo velik poudarek na čustvih. Doživetje je dogodek, ki prekine navadni tok življenja in prevzame človekovo pozornost. Zaradi neznanih okoliščin ostane skupina obiskovalcev ujeta v jami, generator ugasne in ostanejo v temi. V omejenem času morajo opraviti vse naloge in se tako rešiti iz jame. V jami so na določenih točkah postavljeni rekviziti, ki jih morajo najti in razvozlati uganko, ki jih bo popeljala do naslednje točke. Pravzaprav se igra začne zunaj ko skupine dobijo rekvizite in se podajo na pustolovščino v jamo.
Jamo pobega je v magistrski nalogi izdelala Vesna Hrovatin in jo poimenovala ESCAVE. Skozi projekt je predvidena implementacija igre.
Drugi turistični produkt, ki se ga bo razvilo v okviru projekta, je Glasba in vino. Oba nova produkta in vsa nova turistična ponudba se bo izvajala v naravi, pri čemer nova turistična ponudba Glasba in vino doseže še veliko več, saj lokalne značilnosti (glasbo in vino) poveže z naravno dediščino ter tako poskrbi, da npr. ljubitelji vina, ki niso nujno ljubitelji narave, začnejo svojo strast povezovati z naravo. S tem zgodba v Divaški jami dobiva nove razsežnosti v smeri odgovornega in butičnega turizma. Dvourni dogodek zajema voden ogled kraškega podzemlja, kjer je težavnostna stopnja srednje lahka ter pot primerno osvetljena in v celoti proti drsno tlakovana. Zgodba se v celoti poistoveti tako z naravno kot kulturno dediščino Matičnega Krasa, saj po ogledu Divaške jame sledi razvajanje čutov, vključno brbončic; degustacija vin z izbranim vinarjem avtohtonih, vrhunskih in naravnih vin iz Komenskega Krasa (vitovska grganja in teran) ter zvok glasbenih virtuozov v živo. Glasbeni dogodek se bo lahko izvedel tudi v jami.
Dogodek podpisa gradbene pogodbe je minil v prijetnem vzdušju in s polno navdiha za nadaljnje delo, ki bo v občino Divača prinesel novost, svežino in dodatno odskočno desko pri razvoju Divače kot zelene, petzvezdične, turistične destinacije.