Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Občina Divača je pristopila k projektu ureditve sanitarnih in spremljajočih objektov ob Divaški jami, ki zajema ureditev sanitarij, tušev za potrebe obiskovalcev jame, tehnične prostore in večnamensko dvorano ter dva povsem nova turistična produkta za razvoj turizma območja. Za ta namen je pridobila sredstva Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo na Javnem razpisu za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah.
Namen projekta je zagotoviti ureditev novega parkirišča in sanitarnega objekta, ki predstavlja javno turistično infrastrukturo. S tem bo omogočen dvig kakovosti in s tem konkurenčnosti turistične destinacije in njenih deležnikov, višjo kakovost doživetij turistov, dvig dodane vrednosti v turizmu ter dvig kakovosti bivanja domačega prebivalstva in njegovo večjo vključenost v koristi od turizma.
Pri gradnji se bo upoštevalo trajnostne materiale, s poudarkom na lesu. Objekt je zasnovan v čim večji meri kot samooskrben. Ogrevanje in hlajenje objekta je predvideno s sončno elektrarno in toplotno črpalko. Objekt ni priklopljen na javno elektro omrežje. Predvidena je vgraditev zbiralnika kapnice. Objekt bo priključen na malo čistilno napravo. Za spodbujanje trajnostne mobilnosti bodo v sklopu parkirišča nameščene polnilnice za e - avtomobile in e - kolesa. Pri gradnji se bo skrbelo za ohranjanje biotske raznovrstnosti - parkirne površine se bodo utrdile z mrežami s polnilom iz humusa, dostopna pot se bo uredila z betonskimi elementi, položenimi v travo, da se v čim večji meri ohranja zelene površine. Predvidena je tudi zasaditev novih dreves (avtohtone sorte). Predvideno je tudi ohranjanje mejnih suhih zidov, ki so pomemben habitat.
Projekt obsega tudi digitalizacijo (nadgradnjo spletne strani, multimedijsko opremo za prezentiranje filmov lokalnih ponudnikov in deležnikov), razvoj produktov (dva nova produkta, od katerih bo eno 5-zvezdično doživetje) ter povečanje ponudbe (s pismi o nameri je zagotovljeno sodelovanje drugih deležnikov – vodilnih turističnih točk območja Parka Škocjanske jame in Lipice, gospodarstva, nevladnih organizacij).
Na ta način projekt obravnava funkcionalno zaključeno vzpostavitev objekta in prostora okoli Divaške jame, ki predstavlja pomembno dopolnitev obstoječe turistične infrastrukture v občini ter na turistični destinaciji.
Kras velja za zelo gostoljubno destinacijo, ki daje poudarek majhnim skupinam in ne masovnemu turizmu. Zaradi manjših skupin bo občutek varnosti, individualnosti obiskovalcev bistveno večji.
S 5-zvezdičnim doživetjem ESCAVE – JAMA POBEGA – DIVAŠKA JAMA (prvi turistični produkt), ki bo razvit v sklopu projekta, bomo zadostili še tako zahtevnemu gostu. Escave je produkt, ki bo prilagojen mikrodestinaciji in se bo izvajal neposredno v jami. Jama pobega je prva soba pobega v jami v Sloveniji. Soba pobega je hitro rastoči in svetovni turistični pojav na področju priložnostne prostočasne industrije ali igrivega turizma, ki ustreza imperativu nove izkušnje. To kategorijo aktivnosti imenujemo priložnostne aktivnosti v prostem času, razmeroma kratke aktivnosti, ki notranje nagrajujejo in ne zahtevajo posebnih treningov. Sobe pobega vsebujejo elemente presenečenja, vznemirjenja, negotovosti, napetosti in užitka. Sobe pobega so skupinske igre v živo, kjer igralci odkrivajo namige, rešujejo uganke in izpolnjujejo naloge v eni ali več sobah, običajno da pobegnejo iz sobe v omejenem času. Turistična literatura in družboslovni vidiki dajejo velik poudarek na čustvih. Doživetje je dogodek, ki prekine navadni tok življenja in prevzame človekovo pozornost. Zaradi neznanih okoliščin ostane skupina obiskovalcev ujeta v jami, generator ugasne in ostanejo v temi. V omejenem času morajo opraviti vse naloge in se tako rešiti iz jame. V jami so na določenih točkah postavljeni rekviziti, ki jih morajo najti in razvozlati uganko, ki jih bo popeljala do naslednje točke. Pravzaprav se igra začne zunaj ko skupine dobijo rekvizite in se podajo na pustolovščino v jamo.
Jamo pobega je v magistrski nalogi izdelala Vesna Hrovatin in jo poimenovala ESCAVE. Skozi projekt je predvidena implementacija igre.
Drugi turistični produkt, ki se ga bo razvilo v okviru projekta, je Glasba in vino. Oba nova produkta in vsa nova turistična ponudba se bo izvajala v naravi, pri čemer nova turistična ponudba Glasba in vino doseže še veliko več, saj lokalne značilnosti (glasbo in vino) poveže z naravno dediščino ter tako poskrbi, da npr. ljubitelji vina, ki niso nujno ljubitelji narave, začnejo svojo strast povezovati z naravo. S tem zgodba v Divaški jami dobiva nove razsežnosti v smeri odgovornega in butičnega turizma. Dvourni dogodek zajema voden ogled kraškega podzemlja, kjer je težavnostna stopnja srednje lahka ter pot primerno osvetljena in v celoti proti drsno tlakovana. Zgodba se v celoti poistoveti tako z naravno kot kulturno dediščino Matičnega Krasa, saj po ogledu Divaške jame sledi razvajanje čutov, vključno brbončic; degustacija vin z izbranim vinarjem avtohtonih, vrhunskih in naravnih vin iz Komenskega Krasa (vitovska grganja in teran) ter zvok glasbenih virtuozov v živo. Glasbeni dogodek se bo lahko izvedel tudi v jami.
***
Projekt »Sanitarni in spremljajoči objekti Divaške jame« je sofinanciran s strani Načrta za okrevanje in odpornost, razvojno področje C3: Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponenta K2: Dvig produktivnosti, prijazno poslovno okolje za investitorje in investicija D: Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture.